Medycyna pochodząca z natury

Znany nam obecnie system medyczny jest stosunkowo młody, a współczesna nauka nie jest w stanie dostarczyć nam rozwiązań na wszystkie problemy zdrowotne. Dzieje się tak dlatego, że w przeciwieństwie do systemów medycyny niekonwencjonalnej, współczesna medycyna działa w oderwaniu od holistycznej natury ludzkiej, skupiając się na właściwościach nowych terapii i leków farmakologicznych. Medycyna alternatywna zwraca się w kierunku natury, traktując człowieka jako jedną z jej części składowych. Człowiek stanowi kombinację ciała fizycznego, emocji, umysłu i energii, a wszystkie te elementy są ze sobą połączone i wpływają na siebie.

Terapie holistyczne

Złożoność ludzkiego organizmu i współzależność składających się na ciało organów były przedmiotem badań medyków już w starożytności. Dogłębne i wnikliwe obserwacje i doświadczenia pozwoliły na rozwój skomplikowanych form terapii, do których należą między innymi:
– akupresura i akupunktura,
– refleksologia,
– aromaterapia,
– krioterapia,
– terapia dietą,
– ziołolecznictwo.

W kulturze wschodniej (Chiny, Indie) medycyna rozwijała się bardzo intensywnie. Badania źródeł potwierdzają, że już 5 tysięcy lat temu odbywały się skomplikowane operacje chirurgiczne. Nie znane były wówczas urządzenia, umożliwiające przeprowadzenie szczegółowej diagnozy. Dlatego ówcześni lekarze opracowywali metody diagnostyczne opierające się na obserwacji ciała – tj. powierzchni i struktury języka, tęczówki oka, rytmu i tempa pulsu. Takie działanie umożliwiało im przypisanie pacjentowi odpowiedniej terapii, która nie tylko skutecznie oddziaływała na przyczynę choroby, ale także była dostosowana do aktualnego stanu zdrowia badanego. Metody te są znane i stosowane także w obecnych czasach przez lekarzy ajurwedyjskich, medycyny chińskiej lub tybetańskiej.

Zioła w medycynie naturalnej

Rośliny wykazujące wpływ na ludzki organizm są szeroko stosowane na całym świecie. Jeszcze do niedawna wykorzystywano korę wierzby jako naturalne źródło kwasu acetylosalicylowego. Dopiero w XIX wieku związek ten został wyselekcjonowany i utrwalony, a dziś sprzedawany jest jako preparat pod nazwą Aspirin. Choć wielu ludzi uważa, że zioła są mniej skuteczne od środków farmakologicznych, w rzeczywistości zawartość substancji czynnej w niektórych roślinach jest wyższa, niż w środkach dostępnych w aptekach. Dlatego stosowanie ziół powinno być połączone z dobrą znajomością ich właściwości. Z drugiej strony to właśnie roślinne pochodzenie związków aktywnych oraz obecność naturalnych substancji wspomagających w ziołach sprawiają, że są one lepiej tolerowane przez ludzki organizm, niż związki syntetyczne lub wyselekcjonowane. Mobilizują organizm do samoregeneracji i normalizują procesy ana- i kataboliczne. Dużo szybciej ciało powraca do swojej naturalnej równowagi.